İlk Toplantı Karapürçek'te

Karapürçek ilçesini ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, başkanlık ettiği istişare toplantısında İlçe İdare Şube Başkanları ile bir araya geldi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Karapürçek Kaymakamı Mehmet Ali Semiz, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, İlçe Emniyet Amiri Cemil Sobacı, İlçe Jandarma Komutanı Hasan Alataç ve İlçe Şube Başkanları katıldı.

16 İLÇEMİZİ DE ZİYARET EDECEĞİZ

Göreve başladığı günlerde tüm ilçeleri ziyaret ederek tanışma toplantıları gerçekleştirdiklerini, aradan geçen zaman içerisinde yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere yeniden İlçe Şube Müdürleri ile bir araya gelmek istediklerini söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her bir arkadaşımızın devleti temsil etme noktasında, kamu hizmetlerini yürütme anlamında üzerine düşenin en güzelini yapmaya gayret sarf etmesi gerektiği konusunu daha önceki toplantımızda da ele almıştık. Bugünkü toplantımızda da yine o günden bu zamana kadar yapılanları bir daha gözden geçirmek ve yapmamız gerekenler konusunda bir eksiklik kalmasın diye sizlerle istişarelerde bulunmak istedik. İlk ilçe toplantımızı Karapürçek'te yapıyoruz, önümüzdeki süreçte 15 ilçemizde de aynı şekilde istişarelerde bulunmaya devam edeceğiz.

SİZLERİN BAŞARISI HERKESİ İLGİLENDİRİYOR

Merkezi idare olarak bizlerle birlikte, yerel yönetimler, üniversiteler ve hatta sivil toplum kuruluşları dâhil hepimiz bir kamu görevi ifa ediyoruz. Sizler ildeki İl İdare Şube Başkanlarının birer temsilcisi, Bakanlıkların birer temsilcisi, bazılarınız Diyanet İşleri Başkanlığı gibi teşkilatların, bazılarınız Genel Müdürlüklerimizin birer temsilcileri olarak burada görev yapıyorsunuz. Merkezi yönetimi bizler temsil ediyoruz, yerel yönetimi Belediye Başkanlarımız, Muhtarlarımız, Büyükşehir olmayan yerlerde de Özel İdarelerimiz temsil ediyor. Bu sistem içerisinde ayrı bir yerde bulunan üniversitelerimiz ile birlikte odalarımız, borsalarımız, siyasi partilerimiz, sendikalarımız, derneklerimiz, vakıflarımız da işin sivil toplum kuruluşları kısmını oluşturuyor, dolayısıyla bizler bu dörtlü yapı içerisinde ahengi sağlamakla görevliyiz. İşte sizlerin başarısı, hepsinin başarısı olacaktır.

İNSAN ODAKLI ÇALIŞMALIYIZ

Yürütmüş olduğumuz kamu hizmetlerindeki temel felsefemiz; insan odaklı bir çalışma yapılmasıdır. Buraya çok yakın şehirlerden Bilecik'te kabri bulunan Şeyh Edebali, 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' demiştir. Bizim her hareketimiz, her fiilimiz mutlaka bir insan ihtiyacını karşılamaya yönelik olmalıdır. Herkesin bu konuya özel bir ehemmiyet vermesini istiyoruz. Bizlerden hizmet bekleyen, sorunlarının çözülmesini isteyen vatandaşlarımızın mutluluğu için ne yapmamız gerekiyorsa, bizimle çalışan ve emir altındaki kişilerle de işbirliği içerisinde olup onlara da hak ettikleri şekilde davranmamız gerekmektedir. Milli Eğitim Müdürümüz yalnızca öğrenci velilerini düşünüp hareket etmemelidir, aynı zamanda öğretmenlerini düşünmeli, okullardaki yöneticilerini düşünmelidir. Müftümüz de yine merkezde görev yapan bir İmam Hatip ile uzak bir dağ köyünde, mahallede görev yapan din görevlisinin yaptığı işi önemsemeli ve ona göre değer vermelidir. Yani 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' felsefesi içerisinde hem vatandaşlarımız hem de bize bağlı olan kişilerin yer aldığını unutmamalıyız. Kamu hizmetinin kalitesini, başarısını bu kriterler belirliyor, bu konuda göstereceğiniz dikkat, itina bizleri de mutlu edecektir. Bugüne kadar çok değişik yerlerde çalışmış ve çok farklı tecrübeler edindiğinize inanıyorum. İşte kazandığınız o tecrübelerle hareket ederek en doğruyu bulma, en güzelini ortaya koyma kabiliyetinizi de geliştirmiş olmalısınız.

KARAPÜRÇEK NAİF BİR İLÇEMİZ

Geçtiğimiz süre içerisinde de gördüğümüz kadarıyla Karapürçek, çok büyük sıkıntıların yaşanmadığı, naif ilçelerimizden birisidir. Dolayısıyla burada görev yapan arkadaşlarımızın da buraya yakışır şekilde, buranın ihtiyaçlarını giderme konusunda kendilerine tevdi edilen görevleri en iyi şekilde yapmalarını istiyoruz. Bunu yaparken mutlaka bir aile duygusu içerisinde, hem kendi kurumları bünyesinde hem de diğer kurumlarla olan iletişimlerinin, irtibatlarının sağlam olması gerektiğine inanıyoruz.

HER HİZMET KOLU AYNI ÖNEMDE

Hizmetini önemsemediğimiz hiçbir kurum ve kuruluş bulunmuyor. Her hizmet dalı, her konu bizim için aynı derecede önemlidir. Emniyet ve asayiş hizmetleri kadar eğitim hizmetleri de, alt yapı hizmetleri de, kültür hizmetleri de, spor hizmetleri de, yani aklınıza gelebilecek her görev alanı merkezi idare olarak bizim gözümüzde kıymetlidir. Dolayısıyla bu hizmetleri yürütecek olan her bir personel de, bizim için o derece değerlidir. İlçemizin tarım alanında çok gelişmiş olması bizim yalnızca o alana önem verip, diğer alanlarla ilgilenmemize gerek olmadığı anlamına gelmemelidir. Burada kamu adına görev yapan herkes önemli bir iş yapıyordur, hakkı verildikten sonra her görev önemlidir. Hakkı verilmeden yapılan her iş devleti küçük düşürecek bir sıkıntıyı da ortaya çıkarabilir.

OTORİTE SAYGI İLE SAĞLANIR

Mutlaka her işin bir ciddiyeti, resmiyeti vardır, mutlaka her işte bir otoritenin de olması gerekir, ancak bu çalışanlara zorluk çıkararak olmamalıdır. Devlet memurluğu dâhil 36 yıllık mülki idare hayatımda otoritenin baskıyla değil saygı ile kurulduğuna şahit olduğumu söyleyebilirim. Eğer karşı tarafın sevgisini, saygısını hak edebiliyorsanız, otoritenizi de sağlamış oluyorsunuz. Çok doğru sözler söyleseniz bile üslubunuz ve tonlamalarınız düzgün değil ise, yine bir sıkıntı yaşarsınız. 'Yanlış üslup doğru sözün celladıdır' sözü çok doğru bir yaklaşımdır.

YÖNETİCİLİK FARKLI BİR SANATTIR

Yöneticilik ayrı bir meslek, ayrı bir sanattır. Özellikle personelle ilgili sıkıntıların kişinin kendisiyle birebir konuşulması ve başkasının yanında rencide edilmemesi dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Hz. Ali, ‘Bir insana başkalarının yanında verilen öğüt, öğüt değil, hakarettir' diyor. Yıkmak çok kolay, ancak yapmak çok zordur. Her bir personelimizi işinde daha etkin kılmak için, etkimizi gösterecek bir tarzımızın olması gerekiyor. Sizlerden istediğimiz ve beklentilerimiz bu yönde hareket etmenizdir. Odanıza gelen her personeliniz onurlanarak yanınızdan ayrılmalıdır. Gelen herkes emeklerinin görüldüğünü bilmek ister, önemsenmek ister. Eğer gerçekten övgüye layık ise, bunu o personelinizden esirgemeyin. Hangi makamda bulunursanız bulunan, kişiler odanıza tedirgin olarak girmemelidir. Gönül huzuruyla makamınıza gelmeli ve öyle de çıkmalıdır. Bunu sağlayabildiğimiz takdirde çok güzel başarıların zincirine bir halka daha eklemiş oluruz. İnsan odaklı çalışarak şeffaf olmalıyız, problem oluşturmak için değil, çözmek için gayret göstermeliyiz, mutlaka mesaiye dikkat ederek kapıda kimseyi bekletmemeliyiz, insanımızı severek onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapmalıyız. Bizler daha önceki toplantılarımızda da bu yönde taleplerimizi iletmiştik, o isteklerimizi bugün yineliyoruz.

GÜZEL OLANI YAPMANIZI BEKLİYORUZ

'Et tekraru ahsen, velev kane yüz seksen', yani 'Güzel olan şey 180 kere de söylense yine güzeldir' diye anlam yüklü bir söz vardır. Biz de Karapürçek ilçemizden başlayarak yaptığımız bu istişare toplantısında sizlerin doğru hareket ettiğinize inanarak yine aynı konuları bir daha vurgulamak istedik. Vatandaşa devletin gülen yüzünü göstermenizi önemsiyoruz. Sizlerden beklentilerimiz, isteklerimiz, devlete ve vatandaşa hizmet etmenin genel ilkeleri, genel çizgileri, genel prensipleridir. Biz beklentilerimizi sizlerle paylaşırken, sizler de aynı şeyleri personelinize iletmeli ve onlardan da aynı şeyleri talep etmelisiniz. Gönül huzuruyla herkesin taleplerini, isteklerini gündeme getirebilmesi lazım. Eğer mecbur olduğumuz devleti temsil etme rolümüzü bu şekilde uygulamayı başarırsak, üzerimize düşen görevleri de hakkıyla yapmış oluruz. Aksi takdirde kendi iç karışıklıklarımızla daha farklı bir noktaya doğru evrilmiş oluruz, bu da işleri çıkmaza sokar.

TIPKI ORKESTRA ŞEFİ GİBİ

İdarecilerin iki görevi vardır, ilki üzerine düşen işleri yapmak, bir diğeri de personele tevdi ettiği işleri yapmasını birebir takip etmektir. Dolayısıyla bu ikili görevin uygulanmasında belli ilkelerin, prensiplerin olması da gerekmektedir. Burada bulunan herkesin yıl olarak, hizmet olarak, birim olarak farklı tecrübeleri bulunuyor. Bu aile havasını, aile duygusunu kendi aramızda yerleştirip ona göre bir çalışma yaparsak her şeyden önce işin tadına varmış oluruz. Bizler biraz da orkestra şefi gibiyiz. Orkestra Şefi herhangi bir enstrüman kullanamaz, ancak kullanan kişilerin nerede nasıl ses vermesi gerektiğine karar verip ahenkli bir ses duymak ister. Üst düzey yöneticilerimiz gibi Belediye Başkanlarımız da personellerinin yaptığı işi takip edip uyumu sağlamakla görevlidirler” diye konuştu.

İlçedeki çalışmalar ve projeler hakkında Kaymakam Mehmet Ali Semiz’in bilgilendirmelerde bulunduğu toplantıda Vali Ahmet Hamdi Nayir, katılımcıların görüşlerini dinleyip bilgiler alırken herkese görevlerinde başarılar dilediğini de ifade etti.

10 Mar 2020 - 15:39 Sakarya/ Karapürçek- GündemYorum yazarak Haber 118 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber 118 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber 118 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber 118 değil haberi geçen ajanstır.Sakarya Markaları

Haber 118, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 494 99 54
Reklam bilgi