Haklı Mücadele Sonuna Kadar Sürecektir

Adapazarı Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Işıksu, “Devletimiz, ordumuz gücünü bir kez daha göstermiştir ve sonuna kadar da haklı mücadelesini sürdürecektir. Vatan sevgisi ve millet olma bilincinin meşalesi de biz biliyoruz ki ilelebet yanmaya devam edecektir.” dedi.

+11
Haber albümü için resme tıklayın

Adapazarı Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısı, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu başkanlığında, meclis toplantı salonunda, 5 maddelik gündemle gerçekleştirildi.

ORTAK METİN OKUNDU


Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Necdet Tömekçe, meclisteki tüm partilerin imzaladığı metni okudu. İdlib’te gerçekleştirilen Bahar Kalkanı Harekâtı ile ilgili ayrıntılı bilgilerin bulunduğu açıklamada Tömekçe, “Geçtiğimiz hafta İdlib’te resim unsurları ve onu cesaretlendirenlerin hava saldırısı sonucu şehit olan askerlerimizden gelen acı haberle tüm ülke olarak içimiz yandı. Allah korkusu tanımayan caniler Regaib Kandili’mizi kana bulamışlardır. Ülkemizin milli güvenliğini sağlamak üzere İdlib’te görev yapan Mehmetçiğe rejim unsurları tarafından gerçekleştirilen alçak saldırıda şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

PLANLARI BOZULMUŞTUR


Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllardır terörden en çok etkilenen ülke olmuş, ASALA, PKK, DEAŞ, DHKP-C, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele etmiştir. 40 yıldan beri on binlerce insanımızı terör saldırılarında kaybettik. Toprak bütünlüğümüzü, sınır güvenliğimizi yıllarca PKK terör örgütü üzerinden tehdit ettiler. Güneydoğu bölgemiz Türkiye’den fiilen koparılmak istenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu süreçte kararlı bir şekilde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekâtları ile güney sınırlarımızda kurulmak istenen taşeron bir terör devleti planlarını bozmuştur.

MİLLİ MÜCADELE

Türkiye’nin hem Suriye’de hem Doğu Akdeniz’de haklarını korumak için verdiği mücadele siyasi bir mücadele değil milli bir mücadeledir. Türkiye bölgedeki haklarını korumak, milli güvenliğini temin etmek için geri adım atmayacaktır. Buralardan geri adım atılması demek, sınırımızda oluşturulmak istenen terör devletinin kurulması demektir. Şu unutulmamalıdır ki, devletimiz ve kahraman ordumuz bu alçak saldırıyı hak ettiği şekilde cevaplandıracaktır. Herkes şunu bilmeli ki, Türkiye Suriye’de yürüttüğü haklı mücadelesini uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak hedeflerine ulaşana kadar sürdürecektir. Devletimiz ve TSK askerlerimizi şehit edenlerin, yaptıklarının bedelini ödeyene kadar Suriye’deki harekâtına devam edecektir.

GÜN BİRLİK GÜNÜ


Gün her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak bir ve beraber olma günüdür. Bu ülke bunun en güzel örneğini 15 Temmuz gecesi de göstermiştir. Yine gösterecektir. Milli güvenliğimiz için Suriye topraklarında terörle mücadele veren devletimizin ve kahraman ordumuzun her zaman yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

BEKA MESELESİ

Türkiye sınırımızın güvenliği için bu mücadeleyi vermeseydi; sınır şehirleri roket saldırılarına maruz kalmaya devam edecekti. Hatay’a, Urfa’ya, Antep’e füzeler düşüyordu. Bunlar ülkemizin istikrarlı mücadelesi sonucu düzenlenen harekâtla Türkiye Cumhuriyeti toprakları ve vatandaşlarına zarar vermeyecek belli bir derinliğe kadar ötelendi. Bu mücadele ülkemizin sınırlarını korumak için son derece haklı bir mücadeledir ve sonuna kadar verilmesi, gereken bir mücadeledir. Bu bir beka meselesidir. Siyaset üstü bir meseledir ve her bir Türk vatandaşının burada devletimizin attığı adımları desteklemesi bir vazifedir. Sosyal medyada etki ajanlarının, FETÖ’cü provokatörlerin oluşturmak istedikleri algılara karşı mutlak bir teyakkuz hali gereklidir. Devletimizin açıklamalarına riayet edilmeli, sosyal medyadaki kimliği belirsiz hesapların manipülatif ifadelerine riayet edilmemelidir.

AVRUPA BİRLİĞİ VE NATO


Avrupa Birliği ve NATO’nun yapılan saldırılar karşısında sözde kınamalarından bıktık usandık. Ne harekât bölgesinde uçuşa yasak bölge oluşturalım dediğimizde destek verdiler. Ne de güvenli bölge oluşturalım dediğimizde destek verdiler. Türkiye’nin yanında hiçbir fiili tavır almaması çok açık ve nettir. Türkiye’ye yapılmış bir saldırı aynı zamanda NATO’ya yapılmış bir saldırıdır. Biliyoruz ki NATO anlaşmasının 5. maddesi gereği her hangi bir NATO ülkesine saldırı olduğu takdirde, bu saldırı tüm birliğe yapılmış sayılıyor. NATO’nun kuruluş amaçlarına uygun olarak görevlerini yerine getirmesini bekliyoruz. Yapılan açıklamaları dikkatle takip ediyoruz.

SINIR GÜVENLİĞİ


Nitekim 10 Şubat 2020’den bu yana TSK’nın düzenlediği “Bahar Kalkanı Harekâtı” kapsamında; 2557 Rejim askeri, 27 askeri araç, 19 Zırhlı Personel Taşıyıcı, 8 Helikopter, 135 Tank, 77 zırhlı araç, 86 obüs/Top/ÇNRA, 5 Adet Hava Savunma Sistemi, 16 Tanksavar/Havan, 2 İHA - 2 Adet Savaş Uçağı 9 mühimmat deposu kullanılamaz hale getirilmiştir. Şu bilinmelidir ki, Türkiye’nin İdlib’den gelen yeni mülteci baskısını taşıyamayacağını, Türkiye’nin kapasitesinin artık dolduğunu ve mülteci meselesinin uluslararası kamuoyunun bir meselesi olduğunu her zaman ifade ettik. Ülkemiz Suriye’de cereyan eden gelişmelerde üzerlerine düşen sorumluluğu hiçbir şekilde yerine getirmeyen ve verdikleri sözü tutmayan, bütün yükü yalnızca Türkiye’nin üzerine yüklemek isteyen ülkelere karşı almış olduğu kararla sınırları açarak mültecilerin kendi istekleriyle gitmesine izin vermiştir. Gelinen bu durumda sorumluluğun paylaşılmasından başka bir formül yoktur. Son olarak, bizden Suriye’yi terk etmemizi bekleyenler ve orada ne işimiz var diyenler kendilerinden utanmalıdır. Biz, sınır güvenliğimiz için oradayız. Güvenlik koridoru ve derinliği sağlanıncaya kadar orada kalmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ZULÜMLERDE EZİLEN KADINLAR


Tömekçe’nin ortak metni okumasının ardından gündem dışı konuşmalarda ilk olarak söz alan AK Partili Meclis Üyesi Nilgün Akman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili konuşma yapmak niyetinde olduğunu ancak yaşanan acı hadiselerden ötürü bu yıl Dünya Kadınlar Günü’nü şahsı adına kutlamayacağını dile getirdi. Kadın haklarından ziyade insan ve insanın en önemli hakkı olan yaşama hakkına dair açıklamalarda bulunan Akman, “Suriye’de insanlık yok ediliyor ve gözümüzün önünde bir dram yaşanıyor. Mazlum halkın zalimce yok edilmesine karşı duran devletimiz, aynı zamanda sınır güvenliğimizi, toprak bütünlüğümüzü ve insanımıza yarınlarına tehdit oluşturabilecek her türlü tehlikeye karşı operasyonlar düzenliyor. Biz Türk kadınları olarak insanı ve insanlığı yaşatmak, insanın hakkını insana vermek adına her ne şartta olursa elimizden geleni yapmayı biliriz. Tüm bu yaşananlardan hareketle, dünyadaki zulümlerde ezilen kadınların, evsiz barksız bırakılan kadınların olduğu durum ortadayken, Dünya Kadınlar Günü’nü şahsım adına kutlamayacağımı ifade ediyorum.” diye konuştu.

SİYASET ÜSTÜ DAYANIŞMA


AK Partili Meclis Üyesi Behlül Bayrak yaptığı gündem dışı konuşmada, “Ülkemiz ve parti ayrımı gözetmeksizin, siyaset üstü dayanışma ile milletimiz, kutlu ve haklı mücadelesini sonuna kadar sürdürmekte kararlıdır.” derken MHP’li Meclis Üyesi Ali Eroğlu, şehitleri anarak başladığı konuşmasında, gündemde yer alan imar çalışmaları ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Eroğlu, “Tarımsal bölgelerle ilgili gerek imar, gerekse tarım ve hayvancılık faaliyetlerindeki hassasiyetin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Tarım arazilerinin korunması ve projelerle desteklenmesi konusunda Belediye Başkanımız Sn. Mutlu Işıksu’nun ciddiyetini biliyoruz. Meclisimizin ve başkanımızın tarım alanları konusundaki gerekli çalışmaları yapacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

DEVLETİMİZİN VE ASKERİMİZİN YANINDAYIZ


İYİ Partili Meclis Üyesi Ahmet Bıçkıcı, “Aziz vatanımız olmasa kimsenin temsiliyeti olmaz. Bizim ricamız siyaset dilini yumuşatmalıyız. İçimiz kan ağlıyor. Tüm tehlikeleri biliyoruz. Devletimizin ve askerimizin yanındayız.” mesajını paylaşırken, CHP’li Meclis Üyesi Haluk Akbay ise, “Allah askerlerimizi korusun, ordumuzu muzaffer kılsın. Acı olaylardan millet olarak ders almalıyız. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür. Siyasi ve askeri zaferler, ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferle taçlandırılmazsa, kazanılan zaferler kalıcı olmaz, kısa zamanda kaybedilir. Tarım konusunda da kendimize yeten bir ülke olmalı ve çiftçimizin sorunlarını çözmeliyiz.” şeklinde konuştu.

HAKLI MÜCADELE SÜRECEK


Gündem dışı konuşmaların ardından açıklamalarda bulunan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “İdlib’te vatan savunmasında olan, cennet vatanımızın tek bir karış toprağına halel gelmesin diye mücadele veren kahraman Mehmetçiklerimizin yanındayız, duacısıyız. Şehit olan vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun. Kahraman gazilerimize de acil şifalar diliyoruz, tez vakitte sıhhat bulmalarını temenni ediyoruz. Milletimizin başı sağ olsun, hepimizin başı sağ olsun. Devletimiz, ordumuz gücünü bir kez daha göstermiştir ve sonuna kadar da haklı mücadelesini sürdürecektir. Vatan sevgisi ve millet olma bilincinin meşalesi de biz biliyoruz ki ilelebet yanmaya devam edecektir.” diye konuştu.

İMARDA İKİ KIRMIZI ÇİZGİ


Tarım alanları ile ilgili hassasiyetlerini de dile getiren Başkan Mutlu Işıksu, “Tarım alanları konusunda iki önemli kırmızı çizgimiz var. Birincisi yatay mimari, ikincisi de tarım arazilerinin korunması. Ekip arkadaşlarımız çok hassas ve dikkatli, usulüne uygun bir şekilde imar çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Kalan mahallelerimiz için de gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Milletimizin imar talebini, tarımsal zenginliklerimizi koruyarak, hassasiyetlerimiz ve sorumluluklarımız doğrultusunda yerine getiriyoruz. Gerekli tüm izahatlarımız, çalışmalarımız hazır. Bu doğrultuda Adapazarı’mız için çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

MECLİS GÜNDEMİ

Konuşmalarından ardından meclis gündemine geçildi. Beş maddelik meclis gündeminde ilk iki madde İmar ve Tetkik Komisyonuna havale edilirken, Kasımlar ve Çelebiler mahallelerinin kamu yararı talep edilen parsellerinin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı yapılmasına ilişkin ilgili kurumdan “Kamu Yararı Kararı” alınması teklifini içeren 3. ve 4. maddeler ile Adapazarı Belediyesi sınırları dâhilindeki cadde ve sokakların bütçe imkânları dâhilinde sıcak asfalt yapılması, yama yapılması, plent altı asfalt alınması amacıyla Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile protokol yapılması için Belediye Başkanı'na yetki verilmesini içeren 5. madde kabul edildi.

02 Mar 2020 - 18:30 Sakarya/ Adapazari- YerelYorum yazarak Haber 118 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber 118 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber 118 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber 118 değil haberi geçen ajanstır.Sakarya Markaları

Haber 118, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 494 99 54
Reklam bilgi