Hollanda'da Teknik İncelemeler Yapıldı

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Sakarya Üniversitesi Akademisyenlerinden oluşan heyet tarım ve hayvancılık konusunda Hollanda da incelemelerde bulundu.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Teknik ziyarete Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Kayınova, Serdar Koç, Özel Kalem Müdürü Semih Kınalı, Tescil Şefi Levent Özcan Sakarya Üniversitesi Akademisyenlerinden Prof. Dr Selim İnaçlı ve Öğretim Görevlisi Sebahat Şahin katıldı.

YETKİLİLERDEN BİLGİ ALINDI

Program kapsamında süt merkezleri Dairy Kampüs ve Dairy Breeding Center ziyaret edilerek yetkililerden bilgi alındı. Ziyaretlerde heyete Hollanda da tarımsal eğitim gelişmişlik ve kooperatif yapısı ve sürdürülebilir süt sektörü ve inovasyon konularında sunumlar yapıldı. Heyet mandıra alanında bilimsel araştırma ve ar ge faaliyetlerini yakından görerek inceleme fırsatı buldu.

UZMANLAŞMAYA YÖNELİK UYGULAMALAR GÖRÜLDÜ

Ziyarette canlı hayvan ve hayvansal ürünler ihracatında dünyanın ilk üç ülkesi arasında yer alan Hollanda da büyükbaş çiftlikleri Mts Helmers ,Barendonk Hoisteins ziyaret edilerek hayvancılık konusunda uzmanlaşmaya yönelik uygulamalar görüldü. Alders Volf ta yem verimliliğine yönelik workshopa katılım sağlandı.

BAHŞEDİLMİŞ NİMETLERİ KULLANAMIYORUZ

Ziyaretlerle ilgili olarak Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı “Tarım arazi varlığı ülkemizin beşte biri olan Hollanda da uygulanan tarım politikaları ile kıt kaynaklarda mucizeler yaratılmış. Başarılı olmalarında kooperatifleşme, ar ge yatırımlarının, üretimin her aşamasında aklın, bilimin ve teknolojik gelişmelerin kullanılması diyebiliriz. Tarım alanında ilerlemesinin en önemli nedenlerinden birisi uzmanlaşma. Seralar ve üreticiler çoğunlukla tek bir ürün üzerine uzmanlaşıyor. Gördüğüm teknolojiye ve üretim disiplinine hayran kaldım. Üretici birlikleri, üniversiteler ve KOBİ’lerin sinerjisi çok yüksek. Türkiye gibi tarımsal potansiyeli çok yüksek bir ülkede bizlere bahşedilmiş nimetleri rasyonel olarak kullanamıyoruz. Bu ziyaretle birçok konuyu kıyaslama fırsatı bulduk. Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda da yapılanlar çok iyi örnek.” açıklamasında bulundu.

 

23 Ocak 2020 - GündemYorum yazarak Haber 118 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber 118 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Sakarya Markaları

Haber 118, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 494 99 54
Reklam bilgi