Teknokent Projesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Yatırım Desteği

Sakarya Teknokentte geliştirilen Ar-Ge projesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından büyük yatırım desteği geldi.

TEKNOKENT PROJESINE SANAYI VE TEKNOLOJI BAKANLIĞINDAN YATIRIM DESTEĞI

2017 yılında Sakarya Teknokent bünyesinde Ar-Ge faaliyetlerine başlayan Sağlam-İş firmasının geliştirmiş olduğu Yüksek Verimli Yem Sürücüsü FEEDERFLEX projesi KOSGEB Teknolojik Ürün Destek Programı kapsamında yatırım desteği alarak bölge içerisinde Teknolojik Ürün Belgesi ve en yüksek Teknoyatırım Desteği alan firmalar arasında yerini aldı.

Sakarya Teknokent Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen proje lansmanında Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş Sanayi ve Teknoloji İl Şube Müdürü Mustafa Aydın Teknokent Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Emin Altundemir Teknoloji Transfer Ofisi Üniversite Sanayi İşbirliği Koordinatörü Yüksek Mühendis Ayşenur Atakav Değer Sağlam-İş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemal Bozdurgut Genel Müdürü Dursun Ali Kara SAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Büyükkaya Eksada Dış Ticaret Danışmanlık ve Yazılım A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Sinan Esen Genel Müdür Yardımcıları Dr. Ayşegül Karataş ve Dr. Halil Şimdi yer aldı.

DIĞER FIRMALARA ÖRNEK OLACAK

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Şakir Görmüş Teknokent bünyesinde Ar-Ge faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen ürünün Teknokent Destek Programı ile seri üretimine geçirilecek olmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Alınan bu desteğin diğer firmalara örnek olacağını kaydeden Görmüş Sakaryanın önemli markalarından olan Sakarya Teknokent ve ADAPTTOnun sanayiyi üniversiteyi ve toplumu aynı paydada birleştirerek uzmanlığını akademisyenlere öğrencilere ve firmalara sunmaya devam edeceğini ifade etti. Sakarya sanayisinde alınacak her mesafenin küresel rekabette Türkiyeyi üst basamaklara taşıyacağını belirten Prof. Dr. Görmüş Ülkemizi ileriye taşıyacak anahtar Teknoloji Ar-Ge tasarım ve inovasyondur dedi.

Sakarya Teknokentin bölgede AR-GE tasarım ve inovasyonun merkezi konumunda olduğunu ve oluşturduğu yeni iş modeli ile çıktı odaklı bir yönetim modeli geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Görmüş bunun çıktılarını almaya başladıklarını ifade etti. Görmüş 2014 yılında kurduğumuz ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisi toplamda ulaştığı 100 milyon TLlik desteği ile 120den fazla TÜBİTAK ve 100 den fazla öz kaynaklı AR-GE projesinin gerçekleşmesini sağlamıştır. Sakarya Teknokent firmalarının ulaştığı ihracat rakamları 6 milyon dolara ulaşmıştır. Sakarya Teknokent ve ADAPTTOnun hizmet bölgesi her geçen gün büyümekte destek hizmetlerimiz artmaktadır. Bu kapsamda sadece Sakarya ilinde bulunan sanayicilere değil Eskişehir Bursa İstanbul Kocaeli Ankara ve Gebzeye kadar taranan tüm bölgede Ar-Ge çalışmalarına akademisyenlerimiz eşliğinde destek verilmeye devam edilmektedir ifadelerini kullandı.

YOL GÖSTERICI OLMALI

Toplantıda söz alan Sakarya Sanayi ve Teknoloji İl Şube Müdürü Mustafa Aydın bu başarının diğer firmalar ile paylaşılarak yol gösterici olması gerektiğini ifade ederek Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantılarının bunun için uygun bir platform olduğunu belirtti.

EKONOMIYE KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

Sağlam-İş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kemal Bozdurgut Sakarya Teknokentte 2017 yılında başlayan Ar-Ge çalışmalarının sonuçlarını kısa sürede aldıklarını ve geliştirilen FEEDERFLEX markalı ürünlerinin TÜR belgesi ve Yerli Malı belgesi sahibi olduğunu söyledi. Gerek ithalatın önünü kesme gerek yüksek ihracat potansiyeline sahip olması sebebi ile FEEDERFLEX besi yemi iletme sisteminin ülke ekonomisine ciddi katma değer yaratacağını söyleyen Bozdurgut birçok işletmenin benzer projelere mesafeli bakmaları sebebi ile desteklerden yararlanamadıklarını ifade etti.

Sağlam-İş A.Ş. Genel Müdürü Dursun Ali Kara Teknoyatırım Destek Programına başvuru sürecinin yoğun çalışmalar neticesinde gerçekleştiğini belirterek proje yazımında sağladıkları destekten ötürü Eksada A.Ş. yetkilileri Doç. Dr Sinan Esen Dr. Ayşegül Karataş ve Dr. Halil Şimdi ile teknik destek aldıkları Prof. Dr. Ekrem Büyükkayaya ve Yüksek Mühendis Ayşenur Atakav Değere teşekkürlerini iletti. Toplantı firma yetkililerinin proje paydaşlarına verdikleri teşekkür plaketleri takdimi ile sona erdi.

18-11-2019 / ST --

------------------------------------------------------------------------------------------------------ SAKARYA ÜNIVERSITESI İLETIŞIM KOORDINATÖRLÜĞÜ BASIN OFISI

[email protected]

http://www.twitter.com/Habersau [http://www.facebook.com/Habersau]

Bu elektronik posta ve ekindeki tüm dosyalar sadece gönderen tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek veya tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız kopyalamanız yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir. Sakarya Üniversitesi bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve Sakarya Üniversitesinin görüşlerini yansıtmayabilir.

This e-mail and any attachments may contain confidential and privileged information. If you are not the intended recipientplease notify the sender immediately by return e-mail delete this e-mail and destroy any copies. Any dissemination or use of this information by a person other than the intended recipient is unauthorized and may be illegal. Sakarya University makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message. The opinions expressed in this message belong to sender alone and may not necessarily reflect the opinions of Sakarya University.

18 Kas 2019 - 15:25 - EkonomiYorum yazarak Haber 118 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber 118 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber 118 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber 118 değil haberi geçen ajanstır.Sakarya Markaları

Haber 118, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 494 99 54
Reklam bilgi