Twitter’dan İlginç Karar! Siyasi İçeriklere Geçit Yok!

Jack Dorsey Twitter hesabından yaptığı açıklama ile siyasi içerikleri reklam olarak yayınlamayacaklarını duyurdu.

Twitter Siyasi İçerikli Reklamlara Son Verdi!

Dünya sosyal medya devi Twitter mecralarında siyasi mesajların reklam şeklinde iletilmesine kapılarını kapattı. Twitter kurucusu Jack Dorsey kendi hesabında yaptığı açıklamada “İnsanların oylarının para karşılığı değiştirilmesinin doğru olmadığını, bu sebeple de politik mesaj içeren ifadelerin reklam olarak yayılmasının önüne geçeceklerini” bildirdi.

İşte Jack Dorsey tarafından açıklama;

Twitter'da tüm siyasi reklamları küresel olarak durdurma kararını verdik. Politik mesaj erişiminin kazanılmaması, kazanılmaması gerektiğine inanıyoruz. Neden? Birkaç sebep… ?

Politik bir mesaj, insanlar bir hesabı izlemeye veya retweet etmeye karar verdiğinde ulaşır. Ulaşmak için ödeme yapmak, bu kararı ortadan kaldırarak, insanlar üzerinde yüksek düzeyde optimize edilmiş ve hedeflenmiş siyasi mesajları zorlar. Bu kararın parayla ödün verilmemesi gerektiğine inanıyoruz.


İnternet reklamcılığı, ticari reklamverenler için inanılmaz derecede güçlü ve çok etkili olsa da, bu güç, milyonlarca insanın hayatını etkilemek için oyları etkilemek için kullanılabilecek politikalara önemli riskler getiriyor.

İnternet politik reklamları, sivil söylem için tamamen yeni zorluklar sunmaktadır: mesajlaşma ve mikro-hedefleme, öğrenmeye dayalı optimizasyon, denetlenmeyen yanıltıcı bilgi ve derin sahte bilgiler. Hepsi artan hız, sofistike ve ezici ölçekte.

Bu zorluklar, yalnızca politik reklamları değil, TÜM internet iletişimini etkileyecektir. Kök sorunlarımıza odaklanmamızın en iyisi, ek yük getirmeden ve karmaşıklığı da beraberinde getirmesidir. Her ikisini de düzeltmeye çalışmak, hiçbirini iyi düzeltmek anlamına gelmez ve güvenilirliğimize zarar verir.

Mesela, şunu söylemek bizim için inandırıcı değil: “İnsanları, yanlış yönlendirici bilgileri yaymak için sistemlerimizde oynamalarını engellemek için çok çalışıyoruz, birileri insanları politik reklamlarını görmeleri için hedeflememiz ve zorlamak için para ödüyorsa… ne isterlerse söyleyebiliriz! ? ”

Yalnızca aday reklamları durdurmayı düşündük, ancak reklamları atlatmanın bir yolunu bulduk. Ayrıca, herkes için adil değil, aday olmak istedikleri sorunlar için reklam satın almak. Yani bunları da durduruyoruz.

Çok daha büyük bir politik reklam ekosisteminin küçük bir parçası olduğumuzun farkındayız. Bazıları eylemlerimizin bugünkü görevlileri destekleyebileceğini iddia edebilir. Ancak, pek çok sosyal hareketin herhangi bir politik reklam olmadan kitlesel ölçüye ulaştığına şahit olduk. Bunun sadece büyüyeceğine inanıyorum.

Ayrıca, daha ileriye dönük siyasi reklam düzenlemelerine ihtiyacımız var (çok zor do) . Reklam şeffaflığı gereksinimleri ilerleme kaydediyor, ancak yeterli değil. İnternet tamamen yeni yetenekler sunuyor ve düzenleyicilerin seviyeli bir oyun alanı sağlamak için bugünden sonra düşünmeleri gerekiyor.

Birkaç istisna dışında nihai politikayı 11 / 15'e kadar paylaşacağız (örneğin seçmen kaydını destekleyen reklamlara hala izin verilecek). Mevcut reklamverenlere bu değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce bir bildirim süresi sağlamak için yeni politikamızı 11 / 22'de uygulamaya başlayacağız.

Son bir not. Bu özgür ifade ile ilgili değil. Bu erişim için ödeme yapmakla ilgili. Politik konuşmanın erişimini arttırmanın ve ödemenin bugünün demokratik altyapısının ele almaya hazır olamayacağı konusunda ciddi sonuçları var. Ele almak için geri adım atmaya değer.

31 Ekim 2019 - SiyasetYorum yazarak Haber 118 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber 118 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Sakarya Markaları

Haber 118, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 494 99 54
Reklam bilgi