ÖZKOÇ: “BALLIKAYA BARAJI GERÇEĞİ NEDİR!”

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç 2016 yılında tamamlanması planlanan ve başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bir çok siyasi ve bürokratın yıllardır bitti bitecek vaadinde bulundukları Ballıkaya Barajının neden hala tamamlanamadığını sordu.

HİKAYESİ NEDİR

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç 2016 yılında tamamlanması planlanan ve başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bir çok siyasi ve bürokratın yıllardır bitti bitecek vaadinde bulundukları Ballıkaya Barajının neden hala tamamlanamadığını sordu.

TBMMye sunduğu yazılı soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirliden yanıt isteyen Özkoç Sakaryanın su sorununu çözecek ve Sapanca Gölü üzerindeki baskıyı ortadan kaldıracak barajın tamamlanamaması altındaki gerçeklerin kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Sapanca Gölünün 2012 2013 ve 2014 yıllarında çok ciddi kuraklık tehdidi altında olduğunu hatırlatan Özkoç şunları söyledi:

Göldeki su seviyesi ekolojik dengeyi canlı yaşamı ve su kalitesini bozacak kritik eşiğin altına inmişti. Sahil şeridinde çekilmeler bataklık ve sazlık oluşumu başlamıştı. Biz o günleri unutmadık. O dönemde sivil toplum örgütleri ve yurttaşlarla el ele vermiş Sapancayı kurtaralım çağrısı yapmıştık. Gölden sanayi için su kullanımını önlemek için TÜPRAŞa dava açtık ve sanayicilerin gölden su çekilmesini engelledik. Dereleri ve yer altı sularını kurutan su fabrikalarının denetlenmesini sınırlarının keskinleştirilmesini kısmen de olsa sağladık. Ve temel olarak da kalıcı bir çözüm için Sapancaya alternatif bir su kaynağının oluşturulması gerektiğini her platformda savunduk. Sivil toplum örgütleri ve yurttaşlarımızın katkısıyla çağrı yaptık.

Böyle bir süreçte 2013 yılında Ballıkaya Barajının temeli atıldı. 2016da tamamlanacağı söylenmişti böyle projelendirildi. Ancak Sapancanın su seviyesinin yükselmesiyle gözler gölden uzaklaştı. Baraj projesi de tavsamaya başladı.

BARAJ İÇİN 150 MİLYON GEREKİYOR KASADAKİ PARA 2 MİLYON LİRA

Akyazı Mudurnu Çayı üzerine inşa edilmekte olan Baraj 190 milyon metreküp su kapasitesine sahip olacak. Barajın gövde inşaatı için 15 milyon kamulaştırma köy yolları iletim hatları gibi su tutabilmesini faaliyete geçmesini sağlayacak altyapının tamamı için ise 150 milyon liraya ihtiyaç var.

Baraj için şu an harcanabilecek bütçedeki para 2 milyon lira.

Böyle bir gerçek ortadayken Sakaryaya gelen her siyasetçi yıllardır Ballıkaya Barajında sona geldik açıyoruz müjdesi veriyor. Daha doğrusu yalanını söylüyor. 2016 yılında dönemin Orman Bakanı Veysel Eroğlu Bu sene Ballıkaya Barajını bitireceğiz demişti. DSİ Genel Müdürleri neredeyse her yıl yıl sonuna barajı tamamlıyoruz diyor. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Haziran 2018de Sakarya mitinginde barajı önümüzdeki yıl hizmete açıyoruz dedi. 19 Mart 2019daki mitinginde de bunu teyit edercesine Barajı yakında hizmete alıyoruz dedi. Demelerin sonu gelmiyor. Ancak gerçek şu 150 milyon lira gereken ancak 2 milyon lira bütçesi bulunan bir baraj inşaatı var ortada.

Projesinde değişiklik yapılan tipi değiştirilen zemindeki hesaplanmayan sorunlar nedeniyle ikmal ihalesi yapılan borcunun altından kalkılabilmesi için Kocaelinin payı yüzde 42ye çıkarılan aradan geçen 5 yılda kamulaştırma sorunları çözülemeyen bir Baraj inşaatı

Halkımız için umut ve vaat kapısı haline getirilen Ballıkaya Barajının gerçekliği nedir gerçekten sorunları ne zaman çözülecek ne zaman hizmete sokulacak öğrenmek istiyoruz. Tüm Sakarya milletvekili arkadaşlarıma bir çağrı olarak söylüyorum Sakaryanın sorunu hepimizin sorunudur elbirliğiyle konuyu TBMMde gündeme getirebiliriz. Özellikle İktidar milletvekili arkadaşlarımız bakanlıklarla ilgili girişimlerde bulunurlarsa sorunu birlikte çözebiliriz.

EK ÖZKOÇUN SORU ÖNERGESİ

Özkoçun Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlinin yanıtlaması istemiyle Meclise sunduğu önergede yer alan sorular şöyle:

1            2013 yılında temeli atılan ve 2016 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan Ballıkaya Barajı 2019 Eylül ayı itibariyle neden hala tamamlanamamıştır

2            Ballıkaya Barajı için bugüne kadar ne kadar harcama yapılmıştır

3            Barajın tamamlanması için köy yolları kamulaştırma bedelleri enerji iletim hatları arıtma ve su iletim hatları dahil su tutması ve faaliyete geçebilmesi için toplam ne kadar daha harcama yapmak gerekmektedir Ballıkaya Barajının toplam maliyeti ne kadar öngörülmektedir

4            Ballıkaya Barajı için 2019 yılında ne kadar ödenek ayrılmıştır 2020 yılı için planlanan ödenek tutarı ne kadardır

5            Ballıkaya Barajı için neden ikmal ihalesi yapılmıştır Barajın ilk keşif çalışmasında ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen ilk ihalesinde öngörülemeyen maliyet unsurları nelerdir

Baraj tipinin değiştirilmesine neden ihtiyaç duyulmuştur Barajın inşa edildiği zeminde ve bölgede yaşanan sorunlar nelerdir

6            Ballıkaya Barajı için ne kadar kamulaştırma yapılmıştır Baraj için daha yapılması gereken kamulaştırma tutarı nedir Barajın toplam kamulaştırma maliyeti ne kadar öngörülmüştür

7            Ballıkaya Barajı projesi temelde Sakaryaya ve Kocaelinin bazı ilçelerine su dağıtımı yapmak üzere planlanmıştır. Ancak 2018 yılı sonunda gerçekleştirilen bir protokolle Ballıkaya Barajı suyunun yüzde 42sinin Kocaeline yüzde 58inin Sakaryaya verilmesi hükme bağlanmıştır.

Neden  böyle bir protokole ihtiyaç duyulmuştur Protokolün amacı nedir Buna göre Sakaryaya dağıtılacak su kentin ihtiyacını karşılamaya yetecek ve  Sapanca Gölü üzerindeki baskıyı azaltabilecek düzeyde midir

8            Bir çok siyasi ve bürokratın baraj inşaatıyla ilgili yıllardır devam eden bitti bitiyor çok yakında açılacak yönündeki söylemlerinin ötesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat Sakaryada tarih vererek barajın 2019 yılında açılacağını duyurmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanı 19 Mart 2019 tarihinde yine Sakarya mitinginde bu bilgiyi teyit niteliğinde Barajı yakında hizmete alıyoruz demiştir.

İnsanlarımıza bir umut ve vaat kapısı haline getirilen Ballıkaya Barajı ne zaman hizmete açılacaktır

06 Eyl 2019 - 12:52 - Siyaset
Yorum yazarak Haber 118 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber 118 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber 118 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber 118 değil haberi geçen ajanstır.


Sakarya Markaları

Haber 118, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 494 99 54
Reklam bilgi